fbpx
Polecane Społeczeństwo

Praca zdalna a work life balance

Praca zdalna nie jest nowością w strukturze organizacyjnej polskich firm. Co prawda przed rokiem 2019 podchodziły one do tego zagadnienia dość sceptycznie i zaledwie co trzeci Polak mógł skorzystać z takiej formy wykonywania pracy. W dobie pandemii trendy zmieniły się w sposób nagły i pracownicy mogący wykonywać swoje obowiązki w sposób zdalny stanowili 75% tej grupy, gdzie jeszcze rok wcześniej było to zaledwie 12%. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości pracy zdalnej, w jaki sposób zachować w niej work life balance i czy jest ona opłacalna dla obu stron? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Rynek pracy oraz praca zdalna. Garść statystyk

Z danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale 2020 roku pracę zdalną wykonywało 11% z ogółu pracowników w Polsce. W drugim kwartale było to już 10,2%. Ten sam raport pokazuje jak zmienił się w naszym kraju popyt na pracę. W analogicznym okresie w 2019 roku miał miejsce wzrost liczby osób pracujących o 2%, natomiast w 2020 roku liczba ta spadła o 3% na co ogromny wpływ miała sytuacja pandemii. W drugim kwartale 2020 roku zlikwidowano ponad 93 tys. miejsc pracy, zdecydowanie mniej niż w pierwszym kwartale gdzie liczba ta była większa o 21,9%. Spośród miejsc zlikwidowanych w tym okresie aż 44,1% stanowiły te, na które bezpośredni wpływ miała sytuacja epidemiczna w naszym kraju. Niestety liczba nowo utworzonych miejsc pracy była mniejsza niż rok wcześniej przy jednoczesnym wzroście liczby miejsc zlikwidowanych. To bardzo zły prognostyk na przyszłość, znaczny wzrost bezrobocia wydaje się być nieunikniony. Wróćmy jednak do tematu pracy zdalnej. W czterech rejonach Polski odnotowano największy wzrost zastosowania pracy zdalnej w przedsiębiorstwach prywatnych i administracji publicznej, są to:

  • Województwo dolnośląskie,
  • Województwo pomorskie,
  • Województwo małopolskie,
  • Województwo mazowieckie, ze szczególnym uwzględnieniem regionu warszawskiego.

We wszystkich tych województwach liczba osób pracujących na zasadach pracy zdalnej stanowiła ponad 12% z ogólnej liczby osób pracujących w danym rejonie.

Work life balance w domu?

Wszyscy wiemy jak trudną rzeczą jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Ciężko nie myśleć o pracy w sytuacji spotkania rodzinnego, a w pracy o obowiązkach czekających na nas w domu. Taki brak proporcji jest destrukcyjny dla naszego zdrowia psychicznego, który z czasem z pewnością odbije się także na samopoczuciu i zdrowiu ogólnym. Jak zatem osiągnąć równowagę, szczególnie w sytuacji kiedy naszym nowym biurem jest nasz dom? Work life balance jest koncepcją zarządzania czasem, w której najważniejszym celem jest odnalezienie balansu pomiędzy naszą pracą, a życiem prywatnym. Powstała ona na przełomie lat 70 i 80 XX w. i miała przeciwdziałać pracoholizmowi, który z czasem skutkował najczęściej wypaleniem zawodowym. Jednak jak poradzić sobie z myśleniem o sprawach życia codziennego w pracy, kiedy naszym miejscem pracy jest dom? Kiedy pod nogami przekrada się kot, a nasza druga połówka odczuwa niepochamowaną potrzebę konsultacji w sprawie nadchodzącej imprezy rodzinnej?

Ważne to dobrać miejsce pracy tak, abyśmy mogli się skupić

Najważniejsze jest trzymanie się pewnych rutyn, nawyków przy planowaniu naszego dnia pracy. Podobnie jak w biurze spróbujmy unormować sobie godziny pracy, starajmy się ich trzymać bo nic nie jest większym przyjacielem nieefektywności niż chaos. Należy jednak pamiętać, żeby nie trzymać się sztywno określonych godzin pracy jeśli nie wymaga tego od nas nasz przełożony. Jeśli w drugim pokoju krzyczy nasze kilkumiesięczne dziecko zajmijmy się nim, kiedy czujemy, że nasza praca jest całkowicie nieproduktywna przejdźmy się do sklepu, na spacer z psem, odetchnijmy. W biurze nie mamy tego komfortu i często tkwimy w obrębie problemu, którego w danej chwili po prostu nie możemy rozwiązać. To bardzo często skutkuje przynoszeniem pracy do domu.

W miarę możliwości wybierzmy sobie środowisko pracy, w którym będziemy mogli się skupić. Może być to równie dobrze pokój dziecięcy, ważne aby było to miejsce które pozwala nam się wyciszyć i skoncentrować na pracy. W obecnej sytuacji na pracę zdalną nie możemy sobie pozwolić w innym miejscu niż nasze mieszkanie/dom. Ulubiona kawiarnia nie wchodzi już w grę, pogoda nie sprzyja również pracy w ogrodzie. Naszym największym wrogiem w pracy zdalnej jest zjawisko prokrastynacji, czyli tendencja polegająca na odwlekaniu i odkładaniu czegoś na później. Jest ona najczęściej objawem naszych problemów z koncentracją, które mogą mieć różnorakie przyczyny. Możemy dekoncentrować się w wyniku ciągłego myślenia o życiu prywatnym, za pomocą środków masowego przekazu takich jak choćby social media. Częste przeglądanie facebooka czy instagrama z pewnością jest nieefektywne dla naszej pracy i może warto wyciszyć powiadomienia na czas wykonywania obowiązków służbowych. Sami musimy ustalić co powoduje u nas prokrastynację i krok po kroku nowymi nawykami eliminować ją z naszego życia. Dzięki temu będziemy mieć więcej czasu dla naszej rodziny, będziemy zdrowsi i szczęśliwsi.

Praca zdalna, a efektywność

Oczywiście nie w każdym przypadku praca zdalna będzie równie efektywna jak praca biurowa. Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy w stanie skoncentrować się na zadaniach bez bodźców zewnętrznych w postaci naszego menadżera i czy w ogóle taka forma pracy nam odpowiada. Niektórzy potrzebują podczas pracy kontaktu z innymi osobami w celu wymiany myśli, szukania rozwiązań, na które samemu trudno nam wpaść zamkniętym w czterech ścianach. Według sondażu Nexery przeprowadzonego na koniec marca 2020 r. przez InsightOut Lab większość osób, która przeszła na pracę zdalną nie zauważyła zmiany efektywności swojej pracy (37%). 29% ankietowanych osób odczuła spadek efektywności na home office, co ciekawe 18% pracowników zauważyło zdecydowany jej wzrost w swoim przypadku. Jak można zauważyć, ciężko jednoznacznie ocenić produktywność pracy zdalnej. Każdy odczuł taką zmianę struktury pracy zgoła odmiennie. Warto zaznaczyć także, że 57% pracowników przyznało, że pierwszy raz w swojej pracy doświadczyło zjawiska pracy zdalnej, ludzie bardzo często dopiero zaczynają się poruszać w takim środowisku. Czas pokaże, jak przystosujemy się do nowej rzeczywistości, jedno jest pewne: praca zdalna zagości już na stałe w naszym życiu zawodowym w stopniu większym niż przed pandemią.

2 KOMENTARZE

    • Oczywiście, home office dla m@tek to zawsze problem 🙂 Work life balance możecie sobie zagwarantować np. załatwiając nianię czy cokolwiek…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code