fbpx
Gospodarka Polecane Społeczeństwo

Boże Narodzenie 2020, Sylwester 2020 – świętowanie w czasach pandemii

Koronawirus pokrzyżował plany wszystkim chcącym wyjechać w drugiej połowie grudnia na Święta Bożego Narodzenia czy Sylwestra. Rządowe restrykcje po raz kolejny spowodowały zamknięcie hoteli i innych obiektów tego typu. Jak poradzić sobie w tej trudnej sytuacji?


Gdzie spędzić w Polsce Święta 2020 i Sylwestra 2020?


Przyjrzyjmy się dokładnie rządowym zapisom dot. działalności turystycznej w czasach koronawirusa. W najnowszym rozporządzeniu z kolejnymi zasadami bezpieczeństwa dodano zapis o dostępności hoteli tylko i wyłącznie dla gości przebywających w podróży służbowej. Obostrzenie to ma funkcjonować do 29 listopada – czy możemy liczyć na to, że faktycznie zostanie ono zniesione tego dnia?

Przy obecnej liczbie zakażeń na COVID-19 możemy spodziewać podtrzymywania przez rząd decyzji o zamknięciu branży hotelarskiej dla osób niepodróżujących służbowo – w ciągu ostatnich kilkunastu dni dzienna liczba zakażeń wciąż wynosi ponad 20 tysięcy. Na całe szczęście dane te nie pozwalają jeszcze na wprowadzenie narodowej kwarantanny, więc bez problemu możemy podróżować po kraju i świecie (z wyłączeniem niektórych państw).

Zakładając najbardziej optymistyczny wariant – poluzowanie obostrzeń dotyczących branży hotelarskiej 29 listopada – najbezpieczniej będzie pozostać w kraju i wybrać Sylwestra nad morzem czy w górach. Takie samo rozwiązanie możemy wybrać w przypadku Bożego Narodzenia. Hotele już przygotowały swoją ofertę na te okazje, dlatego warto poszukać odpowiedniego dla siebie miejsca wcześniej, bo możemy rozczarować się brakiem wolnych pokoi.

Sylwester 2020 i Święta Bożego Narodzenia 2020 będą o tyle nietypowe, że goście hotelowi będą skazani na poddanie się obowiązującemu reżimowi sanitarnemu, który związany jest z pandemią COVID-19. Dlatego należy przygotować się na to, że w zarezerwowanym hotelu może zabraknąć specjalnej oferty gastronomicznej na Święta czy nowy rok, a zabawa sylwestrowa w postaci balu czy bankietu, może zostać ograniczona do maksimum lub całkowicie odwołana.

Jaki typ obiektu wypoczynkowego wybrać, aby spędzić Święta i Sylwestra 2020 bez stresu?

Przede wszystkim polecamy domki na wynajem, które oferują dużą swobodę w zakresie codziennego funkcjonowania i nie są zamieszkiwane przez wiele osób w jednym czasie. Przed zabukowaniem tego typu obiektu na Święta czy Sylwestra, warto upewnić się czy wnętrze budynku jest odpowiednio dezynfekowane przed przyjazdem gości, a na jego terenie znajdują się odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak chociażby płyn do dezynfekcji. Zachęcamy do sprawdzenia ofert Sylwestra i Bożego Narodzenia zarówno w górach, jak i nad naszym polskim morzem.


Święta 2020 i Sylwestra 2020 oferty za granicą


W dalszym ciągu możliwe jest podróżowanie między państwami np. samolotem. Możemy zatem poszukać ofert Sylwestra i Świąt za granicą, w krajach, w których branża hotelarska funkcjonuje w pełni możliwości. Przypominamy jednak o wciąż aktualnym zakazie lądowania samolotów wykonujących loty z lotnisk położonych na terytorium*:

1) Bośni i Hercegowiny;

2) Czarnogóry;

3) Gruzji;

4) Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;

5) Republiki Argentyńskiej;

6) Republiki Armenii;

7) Republiki Kostaryki;

8) Republiki Libańskiej;

9) Republiki Macedonii Północnej;

10) Stanów Zjednoczonych Ameryki z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

*stan na 16.11.2020

Zalecamy obserwowanie sytuacji w państwie, do którego chcemy się wybrać oraz zakupienie biletów z możliwością rezygnacji i zwrotu pieniędzy w razie przebukowania terminu lotu przez linię lotniczą. Należy również zapoznać się ze wszystkimi informacjami dot. COVID-19 w kraju naszej destynacji i upewnić się, że obywatele Polski mogą przekroczyć jego granice bez spełnienia specjalnych wymagań.

Aktualne statystyki dotyczące COVID-19 na świecie:


Boże Narodzenie 2020 i Sylwester 2020 – czy hotelom grozi upadek w razie podtrzymania obostrzeń? Branża hotelarska już liczy straty.


Właściciele hoteli, pensjonatów, sanatoriów i domków na wynajem, z niepewnością patrzą w przyszłość. To czy obostrzenia dotyczące branży hotelarskiej zostaną poluzowane zależy głównie od ilości zakażeń COVID-19, których niestety wciąż przybywa. Przedsiębiorcy z tego sektora gospodarki wyrażali już swoje niezadowolenie organizując protesty czy przemarsze. Szacuje się, że branża hotelarska zadłużyła się w 2020 już na ponad 1 miliard złotych, a dalsze prognozy przewidują dalsze pogłębianie się kryzysu w tym sektorze. Rekordzista z powiatu starogardzkiego (woj. zachodniopomorskie) posiada długi u swoich wierzycieli na ponad… 2,2 miliona złotych, a średnio na dłużnika z tego sektora gospodarki przypada prawie 40 tysięcy złotych długu.

Dlatego możliwość zorganizowania pobytu dla osób chcących skorzystać usług hoteli czy pensjonatów w czasie Świąt Bożego Narodzenia czy Sylwestra może być kluczowym elementem w walce o przetrwanie podmiotów z branży. Czy rządzący będą mogli znieść ograniczenia dotyczące funkcjonowania branży hotelarskiej? Na odpowiedź na to pytanie musimy niestety jeszcze poczekać.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code