fbpx
Gospodarka Najnowsze

Właściciel sieci siłowni Fitness World składa wniosek o upadłość. Czy branża fitness podniesie się po pandemii koronawirusa?

Szacuje się, że pod koniec 2019 roku istniało w Polsce blisko 3 tysiące klubów fitness, z usług których korzystało prawie 3 miliony Polaków. W 2018 roku przychody z tego sektora gospodarki wyniosły aż 4,3 miliarda złotych, a prognoza w kolejnych latach przewidywała dalsze ich wzrosty. Niestety koronawirus i rządowe restrykcje zmusiły właścicieli klubów fitness do czasowego zamknięcia przed klientami swoich przestrzeni do rozwoju fizycznego. Szacuje się, że w 2020 roku straty w tej branży mogą wynieść więcej niż 3 miliardy złotych, a pracę straciło już blisko… 80 tysięcy osób. Pierwszą głośną ofiarą drugiej fali obostrzeń została sieć Fitness World, która 10 listopada 2020 r., wydała oficjalne oświadczenie o upadłości spółki.


Fitness World upadłość –  czy inne sieci fitness pójdą tą samą drogą?


Brak możliwości otwarcia klubów dla aktywnych członków, spowodował zapaść w branży fitness. Kluby nieposiadające alternatywy dla działań stacjonarnych muszą utrzymywać nieużytkowany sprzęt, spłacać kredyty oraz opłacać wynajmowane powierzchnie, na których nikt nie ćwiczy. W trakcie pierwszej fali pandemii, osoby posiadające karnety na siłownie, często decydowały się na dobrowolną pomoc branży i opłacały karnety, mimo zamkniętych klubów. Niestety obecnie wiele osób musiało zrezygnować z tego typu wspomagania przedsiębiorców posiadających kluby fitness, którzy odnotowują teraz ogromne straty związane z masowym zrywaniem umów przez klubowiczów. Według niektórych źródeł, w okresie rozluźnienia restrykcji tylko 1 na 5 osób reaktywowała swój karnet na siłownię po pierwszym zamknięciu.  

Te wszystkie czynniki złożyły się bezpośrednio na ostateczną decyzję właściciela Fitness World – złożenie wniosku o upadłość. W oficjalnym oświadczeniu możemy przeczytać, że przez zamknięcie siłowni spółka straciła główne źródła przychodów, a w rezultacie również możliwość regulowania bieżących zobowiązań. W wyniku tej decyzji zamknięto wszystkie 19. oddziałów Fitness World w całej Polsce, a miejsce do uprawiania aktywności fizycznych straciło kilkadziesiąt tysięcy klubowiczów. Na ten moment nie wiadomo ile osób straciło pracę w związku z zamknięciem Fitness World.


Drodzy Klubowicze, Chcielibyśmy poinformować, że utrzymująca się od dłuższego czasu, a ostatnio wzmagająca na sile…

Opublikowany przez Fitness World Polska Czwartek, 12 listopada 2020


Czy zamknięcie Fitness World to początek efektu domina w sektorze fitness?

Inne sieci siłowni starają się rozwiązać problem z utratą płynności finansowej, wynikającej z braku opłat za karnety, na różne sposoby. Przykładowo – sieć CityFit postawiła przede wszystkim na sprzedaż akcesoriów do ćwiczeń, która wsparta jest kampanią w mediach społecznościowych zachęcającą do aktywnego spędzania czasu wolnego. Inne kluby, np. Fitness Academy, wraz ze swoimi trenerami, przygotowały specjalny, dodatkowo płatny, pakiet ćwiczeń w formie wideo instruktażu, który można wykupić i obejrzeć online.  Dochodzi również do kuriozalnych sytuacji obchodzenia restrykcji. Zdesperowani właściciele rejestrują siłownie jako sklepy czy miejsca kultu religijnego – wszystko po to, aby uratować tonący biznes.

Na ten moment ciężko przewidzieć, jak potoczą się losy pozostałych gigantów branży fitness. Możemy być natomiast pewni, że restrykcje dot. COVID-19 na dłuższą metę są w stanie spowodować ogromne spustoszenia w budżetach operacyjnych nawet największych sieci siłowni w Polsce. Potwierdzają to dane m.in. BIG InfoMonitor, które wykazały, że już w kwietniu co 25. firma z sektoru fitness ma problemy finansowe. Ostatnie badania jednoznacznie wskazują na pogłębianie się kryzysu tej branży i coraz częstsze przypadki utraty możliwości regulowania zobowiązań finansowych przez właścicieli klubów fitness.Zamknięcie Fitness World oczami klienta

Dla wielu osób kluby Fitness World były czymś więcej niż miejscem do ćwiczeń czy spotkań. O odczucia związane z upadłością firmy zapytaliśmy Tomka, który był aktywnym klubowiczem sieci Fitness World.

Czym dla Ciebie była siłownia sieci Fitness World, do której przychodziłeś na treningi?

Siłownia to tak naprawdę moja rutyna. Rzecz, miejsce, czynności, które musiałem wykonać, aby dzień uznać za zakończony. Jestem osobą aktywną fizycznie, bez treningu, wysiłku fizycznego nie potrafię wyobrazić sobie dnia. Czasami potrafiłem być 5 razy w tygodniu na treningu na siłowni, po czym iść na salę grać w koszykówkę. Była też to pierwsza i jedyna siłownia, na której ćwiczyłem, więc przywiązanie jest o wiele większe. Przyszedłem jako chudy chłopak ważący 82 kilogramy, a wyszedłem z wysportowaną sylwetką o masie 97 kilogramów, które utrzymuje. Siłownia nie tylko rozwijała mnie fizycznie, ale też poszerzała moją wiedzę. Zacząłem więcej czytać o anatomii człowieka, o właściwym wykonywaniu ćwiczeń czy też odpowiednim odżywieniu się. Stało się to dla mnie codziennością i trwa do dzisiaj. Mimo zamkniętej siłowni nadal jestem aktywny. W domu w garażu zrobiłem sobie własną siłownie, kupiłem sprzęt, zrobiłem uchwyty pod bardziej skomplikowane ćwiczenia. Pasja trwa nadal, sportowy duch pozostał i na pewno się nie zatraci.

Jak oceniasz działania rządu związane z wprowadzeniem restrykcji w branży fitness?

[…] Dla mnie jest to nieporozumienie. Po pierwsze siłownie albo nie otrzymały żadnej pomocy, lub otrzymały, ale niewspółmiernie do poniesionych strat. Żadnego sposobu na jakiekolwiek utrzymanie się na rynku. […] Te sieciowe w szczególności mają jeden wielki orzech do zgryzienia. Większości z nich jest w dużych obiektach, gdzie muszą płacić za użytkowanie wynajętej powierzchni. Sprzęt jaki jest w siłowni, zazwyczaj jest wzięty w leasing, więc dochodzi nam kolejna opłata. Jeżeli karnety są zawieszane, bądź klienci z nich rezygnują to siłownie od razu wychodzą na minus. Pieniądze nie są zabierane z konta klientów przez co nie ma jak opłacić zobowiązań wobec dostarczycieli poszczególnych elementów niezbędnych do funkcjonowania siłowni. Taki właściciel galerii nie będzie czekał na pieniądze, on chce pieniądze na już. Tak samo z czegoś musi żyć. Proste.

Czy Twoim zdaniem ten los mogą podzielić inne sieci i pojedyncze kluby fitness w Polsce?

Wydaje mi się ze powoli zaczną się „żniwa”. Fitness World był pierwszy, który następny, to się okaże. Koszty utrzymania siłowni są zbyt duże. Oczywiście mówimy tu o tych sieciowych, wielkopowierzchniowych. Te małe będą się trzymały. Już widzimy, jak omijają restrykcje. Klientom wręcza się pisma, gdzie podpisują, że szykują się na zawody, na które w ogóle nigdy nie pojadą. Jakoś trzeba przetrwać na rynku. Czy to jednak daje dobre źródło zarobku? Nie wydaje mi się. Już lepiej ćwiczyć w domu.

Twoim zdaniem – branża fitness podniesie się po pandemii COVID-19?

Kina, siłownie, pływalnie(baseny) to branże, które będą miały najgorzej ze wszystkich. Jedna wielka niewiadoma, zależąca od tego, ile mamy zakażeń. Nie chciał bym być w skórze ludzi, którzy zarządzają takimi obiektami. Możesz wystartować z pompą a za miesiąc może nagle się okazać, że w twoim powiecie, mieście jest 25 tysięcy zakażeń, strefa czerwona […] i jedyne gdzie możesz wyjść to podwórko sąsiada o ile Cię lubi. Mam jednak nadzieję, że znajdzie się ktoś w tym rządzie i wymyśli, opracuje plan naprawczy dla tych branż. Bez pomocy odbudowy wydaje mi się, że branża jest nie do odratowania.

Czy masz jakieś przemyślenia w związku z tą trudną sytuacją? Według Ciebie można było zrobić coś lepiej?

Jeżeli chodzi o moje spostrzeżenia. Od 5 lat chodzę regularnie na siłownie. I ani razu nie widziałem, żeby ktoś przyszedł zakatarzony czy chory. Nikt nie będzie robił martwe ciągi z bólem głowy, czy przysiady z gorączką. Nie da się, ciało by nie wytrzymało takich skoków ciśnienia. Rozumiem, że może ktoś to przechodzić bezobjawowo. Po co jednak to zamykać? W sklepach wielkopowierzchniowych jest o wiele więcej ludzi […] i jakoś tam możemy się wybrać. O wiele więcej ludzi dotyka poszczególne stoiska, produkty, lodówki. Czemu tego nikt nie dezynfekuje po każdym użyciu? Nie popadajmy w paranoję. Zacznijmy myśleć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code