fbpx
Gospodarka Najnowsze

Ogromne problemy z usługami giganta – czy nastąpiła awaria serwerów Google?

W poniedziałek (14.12.2020) rano w Polsce i na całym świecie odnotowano brak możliwości logowania do najważniejszych serwisów oferowanych przez Google. Wiele osób utraciło dostęp do usług takich jak: Gmail, YouTube, Hangouts czy Google Ads, w wyniku czego bardzo duża ich część została bez możliwości dostępu do najważniejszych informacji w pracy czy szkole.Awaria Google – co było przyczyną błędów związanych z logowaniem się do usług giganta?Na ten moment nie wiemy zbyt wiele, Google dość niejasno ustosunkowało się do problemów związanych z kontami w swoich platformach  – „Jesteśmy świadomi problemu z Gmailem, który dotyka większości użytkowników” – brzmiało oficjalne oświadczenie zamieszczone w panelu  Google Workspace Status Dashboard. Posiadamy jednak informację o ogromnej awarii serwerów na całym świecie, co doskonale obrazuje mapa serwerów Google na stronie downdetector.pl:


Źródło: downdetector.pl

Jak widać, w Polsce w dalszym ciągu występują problemy z dostępem do usług Google, jednak korporacja zapewnia, że w godzinach ok. 13:00-14:00 problem rozwiązano i przywrócono dostęp do Gmaila, Youtuba i innych narzędzi w pełnym zakresie.Awaria czy może… atak hakerski na Google?


Wiele osób zastanawia się jakie było podłoże długotrwałej przerwy w dostępie do usług oferowanych przez giganta – często wskazuje się na… atak hakerski. Według express.co.uk może wiązać się to z cyberatakiem przeprowadzonym niedawno na agencje federalne Stanów Zjednoczonych przez rosyjskich hakerów.

Niektórzy eksperci ds. bezpieczeństwa w sieci ostrzegają, że nastąpił teraz czas swoistego „9/11” cyberataków na całym świecie, które dotyczą wielkich korporacji mających udziały gównie na rynkach amerykańskich. Warto przypomnieć, że podobne problemy z usługami miał w ostatnim czasie również Messenger – aplikacja jednego z głównych rywali Google.

Zatem, czy Google zostało zhakowane? Na ten moment nigdzie nie można znaleźć żadnego wiarygodnego źródła, w którym byłyby udostępnione pewne informacje oraz dowody popierające tę hipotezę. Należy zatem cierpliwie czekać na oficjalną informację od właścicieli platformy, jednak czy poznamy całą prawdę dotyczącą jednej z większych awarii systemów Google? Tego możemy się już tylko domyślać.  Nie mogę zalogować się do konta Gmail, YouTube, Hangouts – co zrobić w takiej sytuacji?


Ponieważ awaria dotyczy samych systemów Google, bądź bezpośrednio serwerów, sami nie jesteśmy w stanie nic zrobić z tym problemem. Należy cierpliwie czekać na udostępnienie możliwości logowania się do platform w regionie, który zamieszkujemy.


Czy awaria Google wiąże się z możliwością wykradzenia danych użytkownika?  


Na ten moment nie wiadomo czy powstałe w wyniku awarii problemy mogły przyczynić się do udostępnienia naszych danych osobom trzecim, dlatego po włączeniu usług zalecamy jak najszybszą zmianę haseł do kont Google oraz profili, do których hasło zapisała nasza przeglądarka Chrome.Awaria Google – użytkownicy nie zostawili na gigancie suchej nitki


W związku z olbrzymią skalą awarii, użytkownicy, którzy w tamtym momencie stracili dostęp do swoich narzędzi pracy czy nagle utracili łączność podczas zajęć w szkole, komentowali całą sytuację w różnych platformach społecznościowych:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code