fbpx
Jak zrobić grę planszową i zarobić duże pieniądze
Gospodarka Polecane

Jak zrobić grę planszową i zarobić duże pieniądze?

Rynek gier planszowych w Polsce i na świecie przeżywa od kilku dobrych lat prawdziwy renesans. Według niektórych źródeł, w 2018 roku ten segment gospodarki wyceniony został na 400 milionów złotych. To nie wszystko, bowiem wzrost wartości branży gier planszowych oceniono na 15 do 20 procent w ciągu kliku następnych lat! Otwiera to zatem ogromne możliwości na potencjalne wzbogacenie się na własnej grze planszowej. Pozostaje tylko pytanie – jak zrobić grę planszową, która będzie się sprzedawała?

Jak stworzyć grę planszową generującą zyski – zacznij od pomysłu!

Najlepsze dostępne na rynku gry planszowe przyciągają przede wszystkim dobrze ułożoną, zbalansowaną mechaniką, ciekawą oprawą graficzną i oczywiście – oryginalną i odpowiednio opowiedzianą historią.

Jeżeli zastanawiasz się nad stworzeniem gry planszowej, musisz przede wszystkim przemyśleć czego będzie ona dotyczyć. Jeżeli masz już w głowie jakieś pomysły, koniecznie przelej je na papier! Robienie notatek i sporządzanie map myśli będzie Ci nieustannie towarzyszyć w tym żmudnym procesie. W notesie zapisz przede wszystkim swoje przemyślenia dotyczące: uniwersum gry planszowej, głównych bohaterów oraz opowieści, która będzie spajać wszystkie te elementy ze sobą. Budowanie klimatu jest niezwykle ważne – od tego elementu w głównej mierze zależy, czy gracze pokochają Twoją grę.

Już w tym kroku zacznij zastanawiać się jakiego rodzaju grę planszową chcesz stworzyć – czy będzie to gra karciana, imprezowa, strategiczna, RPG czy może jeszcze jakaś inna. Dodatkowo możesz przemyśleć ilu graczy będzie rywalizować i kooperować w świecie, który chcesz stworzyć. Te czynniki mają ogromny wpływ na to, czego finalnie będzie dotyczyła Twoja gra.

Pamiętaj! W trakcie tworzenia gry planszowej nie bój się czerpać inspiracji z innych, bardziej znanych tytułów. Pomoże Ci to przede wszystkim zrozumieć w jaki sposób można opowiedzieć historię, jakie tematy są obecnie trendy i najczęściej wybierane rodzaje gier planszowych. Powiem więcej, nie bój się zrobić drobnego reaserchu – forum gry planszowe, to zdecydowanie dobre miejsce na rozpoczęcie poszukiwań wartościowych wskazówek dotyczących tworzenia gier planszowych.

Uff… Dobra, masz już wstępny zarys swojej pierwszej gry planszowej, co dalej?

Tworzenie gry planszowej – odpowiednia mechanika i systemy to podstawa dobrej rozgrywki!

Przechodzimy teraz do cięższego etapu naszej podróży w robieniu gry planszowej. Tutaj będzie dużo kombinowania z układem planszy, myślenia nad odpowiednimi systemami walk i ich balansem, kończąc wreszcie na szczegółach związanych z ekwipunkiem czy dodatkowymi planetkami z kartami postaci.

Na tym etapie szalenie ważne jest zadanie sobie pytania – jakiego rodzaju jest moja gra planszowa? Inaczej będzie wyglądał proces tworzenia całej mechaniki gry karcianej, a inaczej gry, która wymaga planszy.

Zrób wstępny szkic projektu swojej gry – czy będzie się opierać o planszę? Jeśli tak, to jaką? Będzie się ją budować na bieżąco czy gra będzie się toczyć w statycznej scenerii z ruchomymi elementami (np. żetonów odpowiadających budynkom, wydarzeniom itd.)? Narysuj tę planszę w swoim notatniku i udoskonalaj swoje pomysły. Następnie przejdź do kolejnych elementów – karty postaci, planszetki z surowcami itd. Jeżeli gra jest karciana, to skup się na pomysłach związanych z mechaniką.

Wyjdź poza schematy – stwórz niekonwencjonalny system poruszania się po planszy lub walki, pomaluj kości na symbole inne niż liczbowe. Niech poniesie cię fantazja! Pamiętaj aby przetestować wszystkie wmyślone systemy co najmniej kilkadziesiąt razy w różnych konfiguracjach. Później możesz pokazać swoją grę innym beta testerom. Słuchaj ich rad i krytyki – wyciągnij wnioski i udoskonalaj swoją grę planszową!

Jak zrobić grę planszową niskim kosztem? Oto jakie darmowe narzędzia mogą Ci się przydać podczas tworzenia gry planszowej:

  • Free Online Graph Paper/Hexagonal – darmowe narzędzie do tworzenia siatek tzw. hexów, czyli kafelków w kształcie sześciokątów, które można pobrać, wydrukować i wyciąć wedle upodobania,
  • Kostki i żetony z pustymi polami, czyste tekturowe karty oraz figurki – nie muszę chyba mówić jak ważnym elementem w procesie tworzenia gry planszowej są te rekwizyty. Z mojego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że pokaźne zapasy tego typu osprzętu w dobrej scenie znajdziesz na chińskim AliExpress,
  • Aplikacje na Androida/iOS do wirtualnego rzucania kośćmi – jest to dobra alternatywa dla fizycznych kości. Niektóre apki umożliwiają tworzenie własnych kostek. Nie polecę nic konkretnego, w sklepach z aplikacjami znajdziecie mnóstwo dobrych programów tego typu,
  • Darmowy bank ikon – jeżeli będziesz potrzebował użyć w swojej grze planszowej znaczników lub innych kompozycji graficznych (np. miecz, drewno, dolar itd.), użyj ikon z darmowego banku i wkomponuj je na swojej planszy, kostkach itd. Ułatwi Ci to pracę nad poszczególnymi elementami,
  • OmniCalculator – znajdziesz tutaj mnóstwo kalkulatorów, które ułatwią Ci życie. Od obliczania prawdopodobieństwa wyrzucenia odpowiedniej liczby na kości do kalkulatora ryzyka. Pomoże Ci to w odpowiednim balansowaniu rozgrywki w Twojej grze planszowej.

Jeżeli korzystasz z drukarki 3D, użyj jej koniecznie w procesie tworzenia swojej gry planszowej.

Jednym z ostatnich etapów jest stworzenie instrukcji gry. Napisz ją prostym językiem i unikaj zbędnych komplikacji. Jeśli to możliwe, stwórz dwie wersje instrukcji:

  • uproszczoną, która szybko pozwoli graczom wejść w świat Twojej planszówki, przydatną podczas pierwszej rozgrywki,
  • rozszerzoną, która rozszerza podstawowe zasady i pozwala wprowadzić trudniejsze mechaniki do kolejnych rozgrywek.

Odpowiednia oprawa graficzna planszówki to klucz do serca graczy. Jak zrobić grę planszową, która przyciąga wzrok?

Nawet gra planszowa z najlepszą mechaniką i storytellingiem nie jest w stanie przebić się do czołówki sprzedaży bez odpowiedniej oprawy graficznej. Jeżeli masz talent graficzny, to punkt dla Ciebie – użyj znanych Ci programów do stworzenia niesamowitych obrazów, które będą spajały cały wykreowany przez Ciebie świat. Koniecznie pamiętaj o detalach – im więcej szczegółów, tym więcej czeka Cię komentarzy w stylu „świetna gra planszowa, która cieszy oko”! Ważnym elementem jest oczywiście pudełko – musi przykuwać uwagę potencjalnego gracza.

Jeżeli nie potrafisz samodzielnie przygotować grafik do swojej gry, nie martw się! Istnieją alternatywne sposoby, które pozwolą Ci na ich zdobycie. Przede wszystkim, wykorzystaj portale, na których ogłaszają się artyści skłonni wykonać tego typu zlecenie. Sporządź odpowiedni brief – opisz dokładnie czego wymagasz i jaki masz pomysł na swoją grę planszową. Zastrzeż sobie możliwość zgłoszenia uwag do wersji beta projektu. Pamiętaj także o dopięciu wszystkich spraw związanych z prawami autorskimi!

Innym sposobem jest posiłkowanie się grafikami dostępnymi w sieci – pamiętaj, aby wykupić odpowiednie licencje, jeżeli pliki nie są oznaczone jako darmowe.

Własna gra planszowa – jak sprzedać swój pomysł

Masz już wersję beta swojej gry, została przetestowana przez szersze grono osób. Wreszcie możesz pokazać ją całemu światu.

Jak rozpromować i sprzedać swoją grę planszową?

Istnieje wiele sposobów, które ułatwią Ci dotarcie do potencjalnych nabywców Twojej gry planszowej.

Jedną z opcji jest pokazywanie gry na targach gier planszowych – to doskonałe miejsce na prezentację walorów produktu i możliwość pozyskania zainteresowania ewentualnego wydawcy.

Innym pomysłem, który zdecydowanie polecamy, jest stworzenie zbiórki na wydanie gry na portalu crowdfundingowym. W ostatnich latach jest to bardzo często praktykowany sposób na pozyskanie środków na wydanie gry. Jeżeli będziesz korzystał z tego rozwiązania, pamiętaj o profesjonalnej prezentacji produktu – potencjalni nabywcy muszą poczuć klimat Twojej gry planszowej i wiedzieć, że podchodzisz profesjonalnie do tematu. Odpowiednio rozbudowany opis walorów gry oraz benefitów dla wspierających to jedna rzecz. Zadbaj również o film pokazowy, najlepiej stworzony metodą animacji 3D, w raz z lektorem, który będzie opowiadał historię Twojego uniwersum oraz po krótce przedstawi samą rozgrywkę.

Profesjonalne podeście do tematu może zapewnić sukces Twojego projektu. Dla przykładu, firma Glass Cannon Unplugged, umieściła na kickstarterze zbiórkę na planszówkową wersję gry Frost Punk. Świetna prezentacja i sam opis rozgrywki przyciągnął rzeszę przyszłych fanów z całego świata i wydawca z, potrzebnych do uruchomienia projektu, 200 tysięcy euro, zebrał ich prawie… 2,5 miliona!


Planujesz stworzenie własnej gry planszowej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zatem podsumowując. Jak zrobić grę planszową i zarobić?

Podejdź do swojego projektu profesjonalnie – bazuj tylko na najlepszych pomysłach, stwórz ciekawe otoczenie graficzne i storytellingowe, dopracuj mechanikę i systemy, zadbaj o właściwą promocję swojej gry planszowej, a sukces przyjdzie do Ciebie sam!

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawy artykuł, zastanawiałem się jak zrobić grę planszową dla dzieci, a teraz mam ochotę wykonać pełnoprawny tytuł i grać do upadłego!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code