fbpx
Gospodarka Najnowsze Społeczeństwo

Jak oszczędzać pieniądze? Pandemia uszczupla nasze oszczędności

Warren Buffet zwykł mawiać „Nie oszczędzaj tego co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj to, co zostanie po odłożeniu oszczędności”.  Jednak w jaki sposób oszczędzać pieniądze, aby zapewniały nam one poczucie bezpieczeństwa, szczególnie w dobie pandemii? Na naukę dobrych nawyków w kwestii finansów nigdy nie jest za późno, a my postaramy się wam w kilku zdaniach nakreślić podstawy „zdrowego” oszczędzania.

Jak oszczędzać pieniądze? Przekrój społeczeństwa

31 października obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Oszczędzania”. Jest to czas wzmożonej aktywności wielu portali branżowych jak i instytucji państwowych, które tego dnia promują dobre nawyki zarządzania pieniędzmi wśród obywateli. Z okazji tego dnia przeprowadzono cykliczne badanie „Barometr Providenta”. Jak wynika z treści badania pandemia spowodowana wirusem SARS-CoV-2 odcisnęła swoje piętno na wydatkach i oszczędnościach Polaków. Mimo, że 50% badanych przyznało, że dochody wystarczyły im na utrzymanie, to ponad 30% ankietowanych musiało sięgnąć po odłożone wcześniej pieniądze. To co najbardziej niepokoi to fakt, że 1/5 osób przyznała, że nie posiada żadnych oszczędności, które pomogłyby im utrzymać się w konsekwencji utraty pracy lub znacznego uszczuplenia dochodu. To samo badanie przeprowadzone rok wcześniej wykazało, że blisko 90% ankietowanych zdawało sobie sprawę z potrzeby oszczędzania, z czego  61% posiadało oszczędności, które dawałyby im poczucie bezpieczeństwa. Mimo to średnia kwota oszczędności dających nam poczucie bezpieczeństwa stale rośnie, w tym roku było to 17 tys. zł.

Badanie przeprowadzone przez Fundację Rozwoju Rynku Finansowego dowodzi, że ponad połowa mieszkańców naszego kraju planuje swoje wydatki z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Prym wiodą tutaj województwa położone na północy, w pomorskim jest to 70% badanych, w warmińsko-mazurskim 77%. Najwyższym wynikiem może się tutaj jednak pochwalić województwo lubelskie gdzie planujących swoje wydatki co najmniej miesiąc wcześniej jest 79%. Najgorzej jest w Wielkopolsce i Małopolsce, są to kolejno 54 i 53%. Według badania najbardziej zdyscyplinowanym województwem, które cechuje nawyk comiesięcznego odkładania pewnej sumy pieniędzy na poczet oszczędności jest województwo opolskie. Przyznało się do tego całkiem sporo, bo aż 51% badanych. Oba badania pokazują, że oszczędzanie pieniędzy mimo świadomości społecznej nadal jest problematyczne dla znacznej części naszego społeczeństwa.

Oszczędzanie pieniędzy. Ważne są odpowiednie nawyki

Aby efektywnie oszczędzać ważne są odpowiednie nawyki. Po pierwsze musimy w pełni kontrolować sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego. Ważna jest świadomość skali obciążeń w postaci rachunków, subskrypcji różnego rodzaju platform vod, czy choćby abonamentu telefonicznego lub na siłownię. Sprawdźmy z czego moglibyśmy zrezygnować, z czego faktycznie korzystamy. Być może pojawiła się konkurencja oferująca podobne lub tożsame usługi, ale w zdecydowanie niższej cenie? Zachowując kontrolę zaoszczędzimy sporo pieniędzy w skali miesiąca. Dodatkowo postarajmy się nie kupować rzeczy w wyniku impulsywnej potrzeby ich posiadania. Zastanówmy się podobnie jak w przypadku subskrypcji, czy faktycznie potrzebna jest nam kolejna para butów, kurtka czy torebka. Nie chodzi o to, żeby odmawiać sobie wszelkich przyjemności, ważna jest kontrola nad naszym portfelem.

Jak oszczędzać pieniądze na dojazdach do pracy i szkoły

 Ograniczanie kosztów transportu to ogromne odciążenie naszego domowego budżetu. Podobnie jak wcześniej powinniśmy ustalić sami ze sobą rachunek zysków i strat z posiadania samochodu. Dlaczego się na niego zdecydowaliśmy, czy jest nam niezbędny do poruszania się do pracy? Może istnieje jakaś tańsza alternatywa, która rekompensuje wygodę szybkością przemieszczania się, szczególnie w większym mieście? Nie chodzi też o to, aby od razu przesiadać się na rower czy hulajnogę elektryczną, ale może jesteśmy w stanie dzielić koszty przejazdu z innymi osobami? Sprawdźmy także ile realnie przeznaczamy pieniędzy na utrzymanie samochodu, na jego eksploatację i konserwację. Ile kosztują nas ewentualne naprawy i jak często występują w naszym pojeździe. Tutaj podobnie jak wcześniej bardzo istotna jest kontrola tego co posiadamy.

Naprawa samochodu może pochłonąć znaczącą część naszego budżetu

Oszczędzanie na jedzeniu?

Oszczędzanie pieniędzy w przypadku jedzenia wcale nie musi oznaczać spożywania gorszej jakości produktów. Chodzi raczej o planowanie naszych posiłków w perspektywie czasu i możliwe jak najczęstsze gotowanie sobie samemu. Ograniczenie jedzenia na mieście, zakupu niezdrowych przekąsek powinien znacząco odciążyć nasz portfel, podobnie jak planowanie naszych zakupów i trzymanie się ściśle określonej listy. Oprócz oszczędzenia pieniędzy przysłużymy się także naszej planecie nie marnując żywności, którą niestety nadal kupujemy w nadmiarze. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego statystycznie obywatel naszego kraju marnuje rocznie 247 kg żywności co plasuje nas na niechlubnym 5 miejscu krajów UE gdzie jedzenia wyrzuca się najwięcej. Średnia dla krajów Unii wynosi 147 kg. W naszych koszach najczęściej ląduje pieczywo (49%), owoce (46%), wędliny (45%) oraz owoce (37%).

Planujmy swoje zakupy i trzymajmy się listy

1 KOMENTARZ

  1. Jak oszczędzać pieniądze – na pewno z głową. U mnie w rodzinie oszczędzanie wyssaliśmy z mlekiem matki, dlatego nie mam z tym problemu. Mimo wszystko dobry artykuł, wyciągnąłem z niego sporo ciekawych informacji. Uważam że oszczędzanie na jedzeniu (kupowanie gorszych produktów) to paranoja – dobrze że autor o tym wspomniał. Myślę, że wszystkie te informacje przydadzą mi się w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code